در ابتدا به نکته ای حائز اهمیت درباره بیمه میپردازیم. بیمه یک تعاون و کار گروهی است که در آن خطر احتمالی را همه اعضا گروه تقبل کرده و با تقسیم آن (Risk Shairing) در جبران زیان ناشی از آن نیز سهیم خواهند شد. این جبران خسارت نیز از محل حق بیمه های پرداختی بیمه گزاران آن رشته و تقسیم پول آنان (money shairing) انجام می شود.

به عبارت ساده تر میتوان گفت درصد کمی از افراد حاضر در این تعاون از جبران خسارت بهرمند خواهند شد و سایرین که درصد بیشتری هستند بر سنوات عدم خسارتشان افزوده میشود. بنابراین شرکتهای بیمه به نوعی امانت دار همه بیمه گزاران و مخصوصا دسته دوم هستند.

قسمت اول:

قطعات تعویضی: قطعاتی از خودرو که در اثر حادثه، آتش سوزی، سرقت یا اقدام به سرقت آسیب دیده و بنا بر نظر کارشناس ارزیاب خسارت شرکت بیمه  نیاز به تعویض دارند. قیمت این قطعات بر مبنای فاکتور رسمی کارخانه سازنده محاسبه میشوند.

دستمزد یا اجرت تعمیرات: مبلغیست که کارشناسان ارزیاب شرکتهای بیمه بابت انجام تعمیرات مورد نیاز خودرو که مربوط به حادثه اعلام شده می باشد تعیین می کنند. تعمیرات شامل کارهای مکانیکی، الکتریکی، شیشه بری، صافکاری، نقاشی و… می باشد.

عمده اختلاف نظر بیمه گزاران و زیاندیدگان با شرکتهای بیمه در واحدهای رسیدگی به خسارات بیمه های اتومبیل بر سر میزان دستمزدهاست. با توجه به اینکه در تعمیرگاه‌های عمومی تعرفه مصوبی برای نرخ دستمزدها وجود ندارد و مخصوصا در بحث صافکاری و نقاشی ادعای صافکاری بدون موج و رنگ آمیزی غیر قابل تشخیص همانند اعمال زیبایی پزشکان ذهن مردم را تحت تاثیر قرار میدهد، موجب شده که صاحبان خودرو برای انجام هر چه بهتر این قسمت از تعمیرات به راحتی با مبالغ پیشنهادی کنار آمده و وارد چانه زنی با کارشناسان بیمه شوند.

در خسارت های سنگین ممکن است در بازدید اول، کارشناس امکان دیدن همه قطعات آسیب دیده را نداشته باشد، بنابراین پس از باز شدن قطعات در تعمیرگاه، خودرو برای بار دوم و شاید سوم مورد بازدید قرار میگیرد.

پرسش: آیا میدونید پس از شروع تعمیرات چنانچه تعمیرکار به شما اعلام کرد که یک یا چند قطعه آسیب دیده در لیست شما نیست، باید چه اقدامی انجام دهید؟

با توقف ادامه تعمیرات در آن قسمت، بصورت کتبی قطعات جدید را به شرکت بیمه اعلام نموده و درخواست بازدید جدید که اصطلاحا بازدید مغایرت نام دارد می کنید.

🔹با ما باشید

🔸از ما بپرسید

با ما در کانال تلگرام همراه باشید  t.me/SepehrAsayeshManagers